Četrtega novembra zvečer je v Kulturni dvorani Sevnica potekala predstavitev spominskega zbornika s pomenljivim naslovom Odzvali smo se klicu domovine Slovenije, ki ga je izdalo OZVVS Sevnica. Obenem so bila nekaterim veteranom podeljena priznanja – spominski znaki.

Slovesen dogodek, ki je obudil marsikateri spomin, se je začel s slovensko himno in svečanim veteranskim dejanjem, ki sta ga izvedla namestnik predsednika OZVVS Sevnica Drago Slukan in vodja praporščakov Ivan Udovč. Zbrane sta nagovorila predsednik OZVVS Sevnica Franc Golob in slavnostni govornik predsednik ZVVS Ladislav Lipič.

V zadnjih treh desetletjih je v Sloveniji izšla vrsta knjižnih del na temo slovenske osamosvojitve, na območju občine Sevnica pa o teh prelomnih dogodkih doslej ni izšla nobena samostojna publikacija, ki bi jih podrobneje osvetlila. Ker so pred dobrimi 30 leti tudi članice in člani OZVVS Sevnica v celoti izpolnili svoje naloge in poslanstvo ubraniti našo mlado demokratično državo in prispevali svoj kamenček na oltar domovine, je ob 30. obletnici osamosvojitve Slovenije v preteklem letu v OZVVS Sevnica vzniknila pobuda, da se lotimo izdaje lastne publikacije, kar je bila dolgoletna želja združenja. Poleg praznovanja obletnice nas je k temu vzpodbudilo tudi dejstvo, da spomini veteranov bledijo in da se veteransko omizje zlagoma nezadržno prazni.

Na povabilo k pisanju spominskih pričevanj se je odzvalo lepo število naših članov: tako pripadnikov občinskega štaba TO Sevnica, različnih enot Teritorialne obrambe, Narodne zaščite v krajevnih skupnostih kot tudi navadnih civilistov. V zborniku je zbranih 36 spominskih pričevanj 27 avtorjev. Največ – kar sedem – jih je prispeval Mirko Ognjenovič, sledijo Ivan Božič, Vili Logar, Ljubo Motore, Venčeslav – Slavko Hočevar, Kristijan Janc, Toni Koren, Ivan Cajner, Drago Slukan, Alojz Završnik, Jože – Jani Košir, Vojko Kotnik, Bojan Flajs, Rudi Kajtna, Ivan File, Simon Hočevar, Samo Hajtnik, Ivan Biderman, Janez Levstik, Franc Golob, Milan Beričič, Franci Sotošek, Tone Vidmar, Marko Borštnar, Julij Jeraj, Pavel Perc in Oskar Zoran Zelič.

Vsebina v zborniku, ki skozi osebna pričevanja osvetljuje dogodke iz časa osamosvojitvene vojne, je vsebinsko razdeljen na štiri dele: po uvodnih besedah predsednika območnega združenja in predsednika ZVVS je predstavljena ustanovitev in delovanje občinskega štaba za TO, začetki MSNZ v Sevnici, organizacija in delovanje narodne zaščite, tajna skladišča orožja v občini ter začetek vojne; v drugem je predstavljen boj Sevničanov z oklepno-mehanizirano enoto JLA v Krakovskem gozdu; v tretjem pa dogajanje v zaledju spopadov. Zbornik zaključuje prispevek o začetkih veteranske organizacije v Sevnici ter seznami enot, organizacij, organov in odlikovancev. Spominski zbornik, ki šteje 232 strani in je izšel v nakladi 600 izvodov, ima bogato slikovno gradivo – tako z izvirnimi dokumenti, fotografijami, članki iz tedanjih časopisov in zemljevidi.

V zaključnem delu prireditve so nekdanji poveljnik enote za posebne namene TO Sevnica Drago Slukan, predsednika ZVVS Ladislav Lipič in predsednik OZVVS Sevnica Franci Golob podelili spominske znake tistim veteranom, ki so bili pri prvi podelitvi leta 2007 pomotoma izpuščeni iz tedanjega seznama predlaganih prejemnikov.

Spominski znak »Vojašnice 1991« je prejelo 21 veteranov, ki so leta 1991 sodelovali v zavarovanju vojašnice JLA v Cerkljah ob Krki. Ker so trije izmed njih prerano zapustili veteransko omizje, so priznanja posthumno prevzeli njihovi svojci. Prejemniki spominskih znakov so Boris Amon (†), Darko Blas, Ladislav Brzin, Marko Černič (†), Niko Fric, Martin Ivnik, Dušan Kozmus, Anton Krajnc, Mirko Lisec, Miran Močnik, Matjaž Njeguš, Ivan Pajk (†), Stanislav Požun, Vinko Radišek, Bojan Rau, Jožef Sečen, Jože Sehur, Drago Slukan, Franc Srpčič, Jože Udovč in Milan Varlec.

Spominski znak »Enote za posebne namene 1990–1991« je prejelo šest veteranov OZVVS Sevnica, in sicer Stanislav Fabijan, Gorazd Hrovat, Jože – Jani Košir, Ljubomir Motore, Karol Radej in Franc Rupret.

Glavni urednik zbornika in sekretar OZVVS Sevnica Oskar Zoran Zelič, ki je prireditev tudi povezoval, je slovesnost zaključil z mislijo: »Odzvali ste se klicu domovine in mlajši smo ponosni za vašo pogumno odločitev in dejanja. Iz njih se lahko kaj naučimo, lahko jih tudi uporabljamo, predvsem pa je prav, da jih poznamo, saj je ta nam vsem in našim potomcem dragocena zapuščina odločnosti in enotnosti slovenskega naroda. Odslej je ta o dogajanju na Sevniškem in širše trajno zapisana v knjižni obliki v spomin in opomin.« Neformalno druženje se je nadaljevalo v spodnjih prostorih doma, kjer so članice Aktiva žena Boštanj pripravile pogostitev.

Avtor: Oskar Zoran Zelič

Fotografije: Ljubo Motore